Üretim

1. Ayıklama;

İhtiyaç duyulan ve duyulmayan malzemeleri ayır. İşini yapmak için ihtiyaç duyulan malzemeleri çalışma alanında tut, diğerlerini ise çalışma alanından uzak tut.

2. Düzenleme;

İşi yapmak için elinde bulundurulması gereken malzemeleri kolayca erişilebilecek yerlere koy. Bu alanları malzemeleri kolayca bulmanı sağlayacak şekilde tasarla. Kullanılan her malzemeyi tekrar yerine koy.

3. Temizleme;

Temizlik yap. Çalışma ortamını daima temiz tut. Kirliliğin nedenlerini tanımla.

4. Standartlaştırma;

İlk üç adım ile elde ettiğiniz kazanımları korumak ve alışkanlık haline gelmesi sağlamak için kurallar ve prosedürler oluştur.

5. Disiplin;

İlk dört S’i düzenli olarak uygulu. Uygulanmasını sağlamak için düzenli aralıklarla tetkik yap.

Üretim Alanlarında ESD Kullanımı

İnsana ortamdaki nem miktarına bağlı olarak bir halının üstünde yürüyerek 35.000 V elektrostatik gerilim yüklenebilir. Elektrostatik şarjın aniden boşalması ESD olarak ifade edilir. Bir çok devre elemanı, kompenantlar, devreler, ileri teknoloji ürünleri elektrostatik şarjın aniden değişimi yüzünden onarılamayacak arızalara ve ürünün kalitesinde düşüşlere maruz kalmaktadır. Bilinen doğru şudur; statik yükün aniden değil de yavaş yavaş boşalması gereklidir ki bu süre 3 saniyelik bir zaman dilimi içerisinde gerçekleşir.

Makine Parkuru

Sektörün her zaman bir adım önünde olmak amacıyla yüksek teknolojiye sahip yeni makine parkurumuzu kurarak hizmete almış bulunmaktayız. Yenilenen makinelerimizi destekleyen IT yazılım tabanlı veri depolama sistemiyle;

IT tabanlı feeder ve dizgi makinesi yazılımın sağladığı destek ile birlikte malzeme tabanlı üretim takibi sağlanmaktadır. ERP yazılımı desteği ile birlikte her bir üretim için kullanılan malzemelerin takibi satın alma prosesine kadar yapılabilmektedir.

Ayrıca yanlış malzeme dizilmesine olanak sağlamayacak şekilde yapılandırılan stok sistemi, malzemenin nereye koyulacağı, nereden alınacağının takibini yaparak hataların önüne geçmektedir. Ayrıca sistem ERP ile birlikte entegre olduğundan bu prosesin takibi de yapılabilmektedir.